چه میکروفونی برای کار شما مناسب است؟

آشنایی با انواع میکروفون ها

اگر می خواهید با انواع میکروفون آشنا شوید ابتدا باید میکروفون را بشناسید. میکروفون دستگاه یا حسگری است که صدا را به الکتریسیته تغییر می دهد. شکل محاوره ای میکروفون مایک (mak) است.

این امواج الکتریکی که توسط سیستم الکتریکی تقویت شده و بعد از طریق بلندگو شنیده می شود یا توسط رایانه مانند یک ورودی استفاده می شود یا یک نوع فایل صوتی ذخیره می شود. اولین بار در سال 1877 David Edward Hughes در انگلستان و Emile Berliner و توماس ادیسون در آمریکا، یک نوع میکروفون ساختند که صدا را به انرژی الکتریکی تبدیل کرد. درست است که کیفیت مناسبی نداشت ولی در زمان خود کارایی داشت در قبال آن امروزه میکروفن ها کیفیت بالایی دارند و قیمتشان هم خیلی پایین و مناسب است.

برای تبدیل صدا به الکترونیک به میکروفون نیاز است؛ به عنوان نمونه، گوشی ها، هندزفری ها، هدست ها، آیفون های خانگی، تلفن ها، لپ تاپ هاو… یک نوع میکروفون درست برعکس اسپیکر و یا بلندگو کار می کند.

سه نوع اساسی میکروفون وجود دارد

  • میکروفون های داینامیک
  • میکروفون های کاندنسر
  • میکروفون های ریبون

تک تک این میکروفون ها صدا و قدرت منحصر به فرد خود را دارند. هنگامی که با ابزار های صحیح جفت شوند می تواند صدایی بهتر از صدای واقعی ضبط کند.

از سمت دیگر در صورت استفاده ی غلط، هر میکروفون به راحتی می تواند صدای وحشتناکی ایجاد کند.

بیایید یاد بگیریم که هر نوع میکروفن چه کارهایی را انجام می دهد و چه کار هایی را نمی تواند انجام دهد. می خواهم با قدیمی ترین مدل شروع کنم که همان میکروفون های داینامیک است.

میکوفون های داینامیک

میکروفون های داینامیک مثل Shure SM57 یا Sennheiser MD 421-II، میکروفون های قدرتمندی برای استودیو مناسب اند.

این نوع میکروفون ها میکروفون های سفتی اند، که می توانند به طبل ضربه بزنند، روی صحنه بیفتند و حتی از سقوط یک هلیکوپتر جان سالم به در ببرند.

این نوع میکروفون زیاد حساس نیست که باعث می شود برای منابع صدای بلند بی نقص باشد به این دلیل است که در زمان اجرای دارم های اسنیر و آمپر گیتار را می بینید.

این میکروفون از ارزان ترین نوع میکروفون اند که به دست آوردن آن ساده است که این یک طرح یک طرفه است (به عنوان یک طرح قلبی  می شناسند زیرا مانند قلب است).

میکروفون های خازنی یا کاندانسر

کاندانسر را می توانید در گوشی و موبایل، هندزفری، هدست، داخل لپتاپ، آیفون های خانگی و… پیدا کنید. کاندانسر ها میکروفون الکترت است. دو نوع اصلی میکروفون کاندانسر وجود دارد: میکروفون خازنی دیافراگم بزرگ و میکروفون خازنی دیافراگم کوچک تقسیم می شود.

میکروفون ریبون یا روبانی

ریبون یا روبانی در عصر حاضر کاربرد زیادی دارند که امروزه برای خواننده ها ضبط چندین ساز به صورت معاصر مورد استفاده قرار می گیرد.

میکروفون های کریستالی

این میکروفن های کریستالی و سرامیکی یکی دیگر از میکروفون ها هستند که زیاد کاربردی و ماهر نیست.

انواع اتصال

میکروفون

میکروفون ها در حین اتصال به چندین نوع تقسیم می شود.

میکروفون های یو اس بی

این نوع میکروفون ها که تازه تولید شده اند اما همه ی اجزای میکروفون های قدیمی را دارند و ضبط دیجیتال را ساده می کنند. اغلب میکروفون های یو اس بی از نوع کاندنسر اند و چون کیفیت بالایی دارند کابرد های زیادی در ضبط پاکدست، ضبط ساز و مصاحبه و… است.

میکروفون های بی سیم

در طی این سال تولید این میکروفون ها با رشد ارتباطات بی سیم زیاد شده اند که شامل فرستنده و گیرنده است. در سیستم های تازه میکروفون بدون سیم دو آنتن وجود دارد که یکی برای قسمت فرستنده و دیگری برای قسمت گیرنده است. زمانی که فاصله ی فرستنده از آنتن گیرنده بسیار زیاد افزایش یابد در این گونه موارد صدا و سیگنال های رادیو در داخلشان اختلال ایجاد می شود.

میکروفون میخی

میکروفون های میخی امروزه کیفیت پایینی دارند و کابرد چندان جالبی ندارند.

میکروفون xlr

این نوع میکروفون کاربرد و کارکرد زیادی دارد از جمله: در ضبط استودیویی، ایستگاه های رادیوئی و پخش زنده است. این میکروفون صوت را به طور مناسبی انتقال می دهند در نتیجه باعث کاهش نویز در صدای ضبط شده می شود.

Mini bannon

این نوع، بیشتر در میکروفون های ساده و دم دستی مانند: موبایل، هدست، هدفون و… یافت می شود و کارکرد بسیاری دارد.

انواع میکروفون دوربین

دوربین های dslr

این نوع میکروفون برای فیلمبرداری با دوربین های دیجیتال که مورد استفاده قرار دارند در برخی جاها ضرورت دارد. همه ی میکروفون ها یک هدف را دنبال می کنند که ضبط صدای یکسان، یکنواخت و بدون نویز در طول ویدیو است.

انواع میکروفون های مخصوص دوربین های dslr

میکروفون داخلی Built-In Microphone
میکروفون دستی Handheld Microphone
میکروفون یقه‌ای Lavalier Microphone
میکروفون تفنگی Shotgun Microphone
میکروفون سهمی وار Parabolic Microphone